Elementor – Kiedy, czy warto i jak używać?

23.08.2021

W dzisiejszym odcinku poruszam temat Elementora, czyli najpopularniejszego Page Buildera do WordPress. Odpowiem na pytania kiedy go używać oraz czy warto rozważać wybór Elementora. Powiem też ogólnie o sposobie działania tej wtyczki, a także o jej zaletach i wadach na podstawie własnych doświadczeń z używaniem tego rozwiązania.

Transkrypcja filmu

Witam Cię na moim kanale, na którym o tworzeniu strony internetowej mówię prostym językiem.

Dziś poruszę temat Elementora oraz tego co to jest, kiedy oraz tego czy w ogóle warto go wykorzystywać, a także troszkę na bazie własnego doświadczenia opowiem Ci jakie ma wady i zalety ta wtyczka do WordPressa. Myślę, że nie będę tutaj przedłużać i od razu przejdę do kluczowych informacji.

Czym jest Elementor?

Elementor jest to jeden z najpopularniejszych Page Builderów, które możemy zastosować w tworzeniu stron na WordPressie. Na czym on polega? Nic bardziej łatwiejszego! Po prostu bierzemy sobie jakiś element, jakąś sekcję, kolumny itd. – przeciągamy, upuszczamy na ekranie naszego komputera, dodajemy treść w jakiś sposób za pomocą różnych kontrolek lub zdefiniowanych wcześniej elementów tego Page Buildera, możemy sobie wykreować pewne elementy, zmienić kolory i po zapisaniu pokazuje nam się strona w takiej postaci jak sobie poukładaliśmy. Jakie z tego wnioski?

No że nie potrzebujemy do tego kodowania. I to jest jedna z zalet, że jest bardzo niski próg wejścia w Page Builder taki jak Elementor, ponieważ nie wymaga że tak powiem, zdolności i znajomości tego kodu. Chociaż, co właśnie jest tutaj istotne i powiem Ci, z doświadczenia – warto jest jednak tą wiedzę na temat tworzenia stron internetowych posiadać, ponieważ odpowiada za to responsywność, przystosowanie do SEO, optymalizacja tego kodu.

I to jest właśnie istotne w tej kwestii, że być może upuszczenie tych elementów wcale  nie jest skomplikowane, ale żeby ta strona internetowa rzeczywiście wyglądała i funkcjonowała tak jak być powinno, no to jednak ta wiedza się przydaje i znajomość tego w jaki sposób tworzy się i w jaki sposób powinny być tworzone strony internetowe, jest naprawdę mocno przydatna.

Kolejną zaletą jest szybki czas realizacji. Po prostu możemy stronę internetową przygotować tak naprawdę w ciągu kilku godzin, jeśli nie wymaga od nas dużego zaangażowania. To jest bardzo istotne np. w sytuacjach kiedy sprzedajemy jakiś produkt i potrzebujemy powiedzmy, stworzyć prostą stronę dla tego produktu opisującą, która powiedzmy na końcu, czy w jakimś miejscu, ma zachęcić użytkownika do zostawienia swojego maila. To tak zwany landing page. Można to zrobić naprawdę szybko przy użyciu Elementora, bardzo łatwo zredukować treści itd. I nie wymagamy do tego doświadczonego specjalisty, no bo po co? Możemy to zrobić w swoim domowym zaciszu. I wiele osób tak robi. Natomiast tak jak wspomniałem – wiedza na temat tego jak powinny wyglądać strony internetowe, jak powinny być tworzone, jest bardzo ważna nawet i w przypadku takich narzędzi jak Elementor.

Jakie są wady?

A no tutaj się trochę zaczyna robić pod górkę. Ale nie dlatego że rozwiązanie jest złe, ono jest bardzo dobre, natomiast wynika to troszkę ze swojej budowy. No bo jeśli jest coś co jest dla osób, które nie potrafią w pewnym stopniu pewnych technologii, żeby stworzyć bez tego rozwiązania jakąś rzecz czy stronę i to ma ułatwić, no to on te technologie musi mieć wcześniej zdefiniowane. No i tu jest właśnie ten pies pogrzebany, że te technologie są zaszyte w kodzie i tego kodu jest naprawdę dużo, co wpływa na szybkość działania strony – na ilość ładowanych ikon, ilość ładownego kodu, predefiniowanych komponentów, których tak naprawdę, pewnie w większości i tak nie użyjemy. No ale jednak one są, bo Elementor jest dla wszystkich, zwłaszcza tutaj mówię o wersji Pro, która jest tu dosyć rozbudowana i swego czasu  z niej korzystałem, chociaż nadal Bananaconda stoi na Elementorze, no bo ,,Szewc bez butów chodzi” i to jest hasło, które mocno się mnie trzyma i nie mam po prostu na to czasu żeby zbudować tą stronę na dedykowanym.

Jeśli chodzi o klientów no to sporadycznie zdarzyło mi się stworzyć, ponieważ klienci mieli ograniczone budżety. I to jest też zaleta, ponieważ czas który musimy poświęcić na stworzenie strony za pomocą Elementora, jest dość niski i dzięki temu możemy bardzo ograniczyć, zminimalizować te koszty i ryzyko poniesionych strat na samym początku.

Z tym też wiąże się także kwestia MVP o której chciałem wspomnieć, jako takiej zalecie że, np. tworząc sklep internetowy miałem taki przypadek, że dla siebie, gdzieś tam w wolnej chwili swego czasu, chciałem stworzyć sklep internetowy z produktami.  No i postanowiłem zrobić go właśnie w oparciu o Elementora, bo powiedzmy czas zrealizowania takiego sklepu dedykowanego, napisanego od podstaw, trwałby od 1,5 – 2 miesięcy, żeby naprawdę wszystko zgrać ze sobą – z projektem itd. A tu mi zajęło 4 dni, więc jest to niesamowita przepaść czasowa jaką trzeba poświęcić w stosunku do dedykowanego rozwiązania, a z użyciem Elementora.

No i ugrałem na tym po części, bo sklep po jakimś czasie – z jednej strony zabrakło mi czasu, z drugiej strony nie są to produkty które chciałbym sprzedawać – no i nie miałem takiego poczucia winy że „Hej poświęciłeś te 3 miesiące czasu, wyłożyłeś na to ogromny budżet, a no pomysł jednak się nie sprawdził w Twoim przypadku”. Co więcej ja ten sklep jeszcze sprzedałem i on sobie do dzisiaj – troszkę w zmienionej formie, zmienionym brandingu – ale funkcjonuje, więc można, da się.  Tylko, że tu jest kwestia tej optymalizacji – musimy mieć świadomość, że tak jakbyś np. wstawał rano do pracy i na start ktoś by Ci przypinał dwa ciężkie worki do nóg żebyś szedł do tej pracy, no to tak właśnie może być z tym Elementorem, że gdy użytkownik włącza tę stronę, to ona po prostu musi załadować te wszystkie „worki” z kodem, wszystkie pliki, style, predefiniowane komponenty i to powoduje, że mocno ją spowalnia i wymaga naprawdę poświęcenia sporo czasu, żeby zoptymalizować ją pod kątem Core Vitals, jeśli chodzi o wyszukiwarkę Google’a, która tak naprawdę jest najpopularniejszą i w sumie ona się liczy jeśli chodzi o to pozycjonowanie. No i to jest dosyć taki największy aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze Elementora.

Czy warto korzystać z Elementora?

Myślę że tak, natomiast trzeba wiedzieć kiedy. Przede wszystkim jeśli chcemy zbudować jakiś serwis, który wiemy, że on funkcjonuje, albo coś takiego – nie idźmy w tym kierunku. Skorzystajmy z dedykowanego rozwiązania, dedykowanego szablonu – naprawdę wyniesie to dużo mniej kosztów. Weźmy pod uwagę, że pilnowanie tego, utrzymanie wszelkich zmian jakie zostają wprowadzone po stronie Elementora, musimy później dostosować szablon. Każda nowa aktualizacja, nowe rozwiązanie, może spowodować że nasz serwis lub strona, w pewnym momencie się posypie. To jest mimo wszystko wymaga ciągłego zaangażowania, więc ciężko jest powiedzieć w ten sposób że po prostu zrobimy sobie stronę, puścimy ją do sieci i tyle. Bo może się okazać że trafimy na taki moment że ona za 2 miesiące będzie bezużyteczna.

Kiedy warto z niego korzystać?

Myślę że w momencie kiedy wypuszczamy, rozpoczynamy działalność z firmą, czy wypuszczamy jakiś nowy produkt na rynek, chcemy przetestować jego działanie, mamy pomysł na jakiś start-up itd. Możemy szybko (lub zlecić komuś) to nie jest tak że musimy pochłonąć tę wiedzę ale możemy zlecić komuś, niższym kosztem, wykonanie takiej strony i przygotowanie, ewentualną później opieke, właśnie w Elementorze, tak żeby oszczędzić na starcie, a ewentualnie później (do czego zachęcam) przenieść się na te dedykowane rozwiązania.

I często tak mamy w Bananaconda, że gdzieś tam na przestrzeni czasu tworzyliśmy rozwiązanie na  Elementorze, bo klient miał mniejszy budżet, powiedział że no „potrzebuje na teraz czegoś, ale być może później to rozwinie” i rzeczywiście wracał i mówił „słuchajcie, to jest ten moment, teraz czuje że moja firma potrzebuje czegoś dedykowanego” jakiś szablon, który będzie dopasowany pod kątem identyfikacji – bo to nie tylko strona, ale np. cała świadomość marki wśród klientów, również jest wzmacniana. I to naprawdę się wtedy sprawdza.

Mam nadzieje że trochę Ci na bazie własnego doświadczenia opowiedziałem, kiedy oraz czy warto stosować w ogóle  Elementora. I w jakiś sposób ta wiedza układa się w Twojej głowie i być może podejmiesz właściwą decyzję. Mówiąc krótko musisz rozpatrzyć do jakich celów wykorzystujesz Elementora. Jeśli jest to prosta strona, czasami jednak warto zlecić ją w formie statycznej. No bo jednak nie będziesz zmieniał w niej treści, a mimo wszystko czas, który jeśli jesteś laikiem, będziesz musiał poświęcić na wdrożenie i zrozumienie, jak w ogóle ten PageBuilder działa i jak się tego  WordPressa instaluje, to w sumie czas który na to poświecisz, może lepiej żeby go zrobił to ktoś inny. Ewentualnie zlecenie zrobienia tego na Elementorze. Ale tak jak mówiłem w odcinku, o tym, którą stronę wybrać – wersje statyczną czy dynamiczną – tez musisz się zastanowić czy forma dynamiczna jest Ci potrzebna, bo musimy mieć na uwadze że właśnie Elementor odpowiada za te strony dynamiczne.

Jeśli jeszcze tamtego odcinka nie oglądałeś, to serdecznie Cię do niego zapraszam i odsyłam.

Jeśli Ci się podobało, to wiesz co masz zrobić- możesz ze mną pozostać na dłużej i subskrybować mój kanał, dać kciuka do góry, lub skomentować i odpowiedzieć na bazie własnych doświadczeń jakie miałeś z Elementorem. Czy go używasz? Czy ma on z Twojej perspektywy wady i zalety?

Chętnie poczytam. Jeśli masz jakieś pytania dot. tworzenia stron czy innych aspektów do tego związanych, w opisie masz maila na którego możesz się do mnie odezwać i chętnie z Tobą porozmawiam.

Na dzisiaj to tyle. Do usłyszenia i zobaczenia w następnym odcinku! 

Cześć